Evropa - zprávy z trhu

Evropské pivovarství zažívá období radikálních změn: zatímco Británie ztrácí tři pivovary týdně a německá produkce kleslá, nealkoholické pivo roste. Dohoda EU-Indie snižuje cla na pivo. Heineken mění vedení.

Přehled pivovarství v Evropě mimo ČR

Strukturální Změny v Evropském Pivovarství

Evropský pivovarský průmysl vstupuje do roku 2026 v období hlubokých strukturálních změn. Tradiční výroba čelí poklesu prodejů a masivnímu uzavírání pivovarů, zatímco dynamický růst zaznamenávají segmenty nealkoholických piv, nízkoprocentní varianty, řemeslná výroba a prémiové produkty. Obchodní dohoda EU-Indie otevírá nové příležitosti pro evropské vývozce, politické a daňové změny restrukturují lokální trhy.

Hlavní Události Ledna 2026

Heineken: Konec Éry Dolfa van den Brinka

Dolf van den Brink, generální ředitel druhého největšího světového pivovaru Heineken, oznámil 31. května 2026 svůj odchod po téměř šestiletém vedení. Rozhodnutí přichází pouhé tři měsíce po představení nové pětileté strategie EverGreen 2030.

Klíčové faktory odchodu:

  • Pokles prodejů piva v klíčových trzích (Evropa, USA) negativně ovlivnil rentabilitu
  • Investoři požadují lepší výsledky; firma zaostává za konkurenty AB InBev a Carlsberg
  • Van den Brink zůstane jako poradce do ledna 2027 (osm měsíců od června 2026)
  • Správní rada hledá nové vedení zaměřené na digitální transformaci

Kontext: Heineken čelí kombinaci výzev – spotřebitelé preferují nealkoholické varianty, ekonomické tlaky snižují poptávku a globální konkurence sílí. Odchod dlouholetého CEO signalizuje potřebu strategické změny směrem.

Zdroj: The Heineken Company, leden 2026

Záchrana Nejstaršího Klášterního Pivovaru: Schneider Weisse Přebírá Weltenburger

Rodinný pivovar Schneider Weisse (založen 1872) z bavorského Kelheimu převezme od 1. ledna 2027 historické značky Weltenburger a Bischofshof.

Historický význam:

  • Weltenburger je nejstarším klášterním pivovarem na světě – vaří se zde nepřetržitě od roku 1050 (975 let tradice)
  • Bischofshof byl založen v roce 1649 a od 80. let 20. století vaří Weltenburger na kontraktní bázi
  • Klášterní pivovar Weltenburg s 21 zaměstnanci pokračuje v provozu
  • Pivovar Bischofshof v Regensburku se uzavírá koncem roku 2026, jeho 56 zaměstnanců přejde k Schneiderovi nebo do partnerských firem

Ekonomický kontext: Převzetí odráží dramatický pokles německé produkce (−6,35% v prvních třech čtvrtletích 2025) a dominanci velkých hráčů při konsolidaci trhu. "Bavorské řešení" zajišťuje zachování tradice a pracovních míst v regionu.

Británie: Krize Nezávislého Pivovarnictví

Asociace nezávislých pivovarů SIBA (Society of Independent Brewers and Associates) publikovala alarmující data: Británie ztrácí nezávislé pivovary průměrným tempem tři týdně.

Kritická čísla:

  • 1. ledna 2026: 1 578 aktivních pivovarů
  • 1. ledna 2025: 1 715 pivovarů
  • Čistá ztráta: 137 pivovarů za rok 2025
  • Tempo uzavírek: průměrně 2,6 pivovaru týdně
  • Meziroční nárůst míry uzavírek: 37% oproti roku 2024 – nejhorší zaznamenaný rok

Regionální dopady (leden 2026):

Region Počet pivovarů Meziroční změna
East 162 | -20
Midlands 299 | -27
North East 227 | -12
North West 180 | -8


Příčiny krize:

  • Vysoká daňová zátěž na malé výrobce
  • Zvýšené náklady na energie, suroviny a mzdy
  • Omezený přístup k hospodským sítím kvůli konsolidaci trhu
  • Dopad změn v sazbách daně z nemovitostí (Business Rates)

Andy Slee, výkonný ředitel SIBA, varuje: "Británie je nesmírně šťastná, že má tak širokou nabídku vášnivých nezávislých pivovarníků, ale pokud brzy nebudeme jednat, mohli bychom čelit krizi přežití."

Dánsko: Vzestup "Pivních Flexitariánů"

Carlsberg Denmark spustil 21. ledna 2026 novou platformu nízkoprocentního piva pod značkou "session", zahajující produktem Carlsberg Nordlyst (2,5% alkoholu).

Nové produkty:

  • Carlsberg Nordlyst – 2,5% alkoholu (přibližně polovina obsahu standardního piva)
  • Jacobsen Barbaras – 3,5% alkoholu, prémiové "easy IPA"
  • Distribuce: supermarkety, restaurace a bary po celém Dánsku

Spotřebitelské trendy v Dánsku:

64% Dánů aktivně moderuje příjem alkoholu (poslední pět let)
Dvě třetiny spotřebitelů jsou otevřené nízkoprocentním variantám
Zvláště vysoký zájem mezi muži
Nový fenomén: "beer flexitarians" – spotřebitelé hledající flexibilitu mezi abstinencí a tradičním pitím
Tržní strategie: Carlsberg vidí segment "session" jako klíčový růstový motor, který odpovídá změnám životního stylu moderních Skandinávců. Trend reflektuje širší evropský posun směrem ke zdravěji orientovanému konzumu.

Francie: Navýšení Daní na Alkoholické Nápoje

Francie implementovala 1. ledna 2026 nové sazby spotřební daně (akcízu) na alkoholické nápoje.

Nové sazby pro pivo:

Pivo nad 2,8% alkoholu: €8,24 za hektolitr za stupeň Plato
Pivo do 2,8% alkoholu: €4,12 za hektolitr za stupeň Plato
Malé pivovary (produkce do 200 000 hl ročně): zachovávají zvýhodněnou sazbu €4,12

Další alkoholické nápoje:

Tichá vína: €4,19/hl (nárůst z €4,12)
Šumivá vína: €10,38/hl
Lihoviny: €1 932,42/hl až €966,75/hl (dle typu)
"French January" vs. "Dry January": Francouzská vinařská organizace Vin & Société zavedla iniciativu "French January" jako protiváhu globálnímu trendu "Dry January". Průzkum z prosince 2025 ukázal, že 55% Francouzů zná Dry January, přičemž 50% konzumentů alkoholu (72% ve věku do 35 let) plánuje participaci. Francie zdůrazňuje odpovědnou konzumaci a moderaci jako součást kultury, nikoli úplnou abstinenci.

Itálie: Symbolické Snížení Akcízu

Itálie vyjednala mírné snížení spotřební daně na pivo pro období 2026–2027.

Daňové změny:

Akcíz snížen z €2,99 na €2,98 za hektolitr za stupeň Plato
Zdůvodnění: ekonomická stabilita při chronicky nízkém růstu HDP omezuje fiskální manévrovací prostor

Sektor řemeslného piva:

Počet italských craft pivovarů: 1 085 (historické maximum)
Dominance on-trade kanálu: přibližně 70% prodejů v hospodách a restauracích
Tržní velikost: €13,96 miliard (2025) → očekávaných €15,43 miliard (2032), CAGR 1,44%
Trend: růst nealkoholických a nízkoprocentních variant díky zdravotnímu povědomí
Tržní struktura: Italský trh zůstává konzervativní s dominancí ležáků (přibližně 80% podílu), ale řemeslné a prémiové inovace postupně získávají pozice.

Holandsko: Stella Artois Útočí na Heineken

AB InBev zahájil 1. ledna 2026 masivní expanzi belgické prémiové značky Stella Artois na nizozemský trh, kde dosud nebyla dostupná.

Fáze expanze:

Od 1. ledna: Distribuce v restauracích a barech
Od 16. března: Dostupnost v supermarketech (Albert Heijn, Jumbo, Plus)
Strategický kontext: Stella Artois cílí na rostoucí segment prémiového piva. Analytici vnímají tuto expanzi jako přímý útok na konkurenta Heineken, který již ztratil vedoucí pozici v nizozemských supermarketech vůči AB InBev. Vstup Stelly Artois dále narušuje tržní podíl Heinekenu.

Další nizozemské iniciativy:

Dutch Craft Brewers Conference (29. ledna): setkání průmyslových lídrů v 's-Hertogenbosch
Beer Geeks Beat ALS (16. ledna): 80 pivovarů vaří charitativní pivo pro výzkum amyotrofní laterální sklerózy

Historická Obchodní Dohoda EU-Indie

Evropská unie a Indie podepsaly 27. ledna 2026 po téměř dvou desetiletích jednání komplexní dohodu o volném obchodu, která dramaticky snižuje celní sazby.

Klíčová snížení pro pivovarnický sektor:

Produkt | Původní clo | Nové clo | Snížení
Pivo | 110% | 50% | -55%
Nealkoholické pivo | 55% | 0% | - 100%
Vína | až 150% | 20-30% | až -87%
Lihoviny | až 150% | 40% | až -73%

Ekonomické dopady:

Očekávané roční úspory na clech: přibližně €4 miliardy pro všechny evropské vývozce
Prognóza: zdvojnásobení exportu EU do Indie do roku 2032
Vytvoření pracovní skupiny EU-Indie pro vína a lihoviny

Příležitosti pro evropské pivovary:

Přístup do cenově dostupnějších tržních segmentů
Největší potenciál pro řemeslné a prémiové produkty
Vyšší konkurenceschopnost německých, belgických, nizozemských a českých značek
Potenciální tlak na lokální indické craft pivovary
Kontext: Dohoda pokrývá téměř 2 miliardy lidí a zhruba čtvrtinu světového ekonomického výkonu, což z ní činí největší bilaterální obchodní pakt, jaký kdy EU či Indie uzavřely.

Evropské Statistiky a Trendy

Nealkoholické Pivo: Nejrychleji Rostoucí Segment

Produkce v EU (2024):

Celková produkce piva: 34,7 miliardy litrů (+0,6% r/r)
Nealkoholické pivo (pod 0,5% alkoholu): 2 miliardy litrů (+11,1% r/r)
Alkoholické pivo (nad 0,5% alkoholu): 32,7 miliardy litrů (+0,6% r/r)

Španělsko: Každé osmé prodané pivo je nealkoholické (50 let tradice)
Německo: Produkce zdvojnásobena za posledních 10 let (přibližně 579 milionů litrů v 2024)

Prognóza: Očekávaný průměrný roční růst 7,1% v období 2025–2035


Řemeslné Pivo: Stabilní Růst Přes Zpomalení

Tržní velikost:

Evropský trh řemeslného piva (2025): €48,68 miliard
Prognóza (2030): €80,92 miliard (CAGR 10,70%)


Počet pivovarů v EU:

2023: 9 723 pivovarů (+40 oproti 2022)
Trend: Výrazné zpomalení růstu oproti začátku dekády (tehdy ~1 000 nových pivovarů ročně)

Pokles Tradiční Produkce


Německo – Největší Propad:

Produkce: 7,2 miliardy litrů (22,2% celkové EU produkce)
Pokles Q1–Q3 2025: −6,35% (deficit přibližně 4,1 milionu hektolitrů)
Export mimo EU: −20,6%
Z osmi německých pivovarů v top 40 světových producentů zůstává šest
Jediný rostoucí velký pivovar: Bitburger Braugruppe (+1,5%)

Další velcí producenti EU (2024):

Španělsko: 4,0 miliardy litrů (12,3% EU)
Polsko: 3,4 miliardy litrů (10,6% EU)
Holandsko: 2,2 miliardy litrů (6,8% EU) – největší vývozce EU
Belgie: 2,1 miliardy litrů (6,3% EU)


Belgická krize:

Pokles prodejů: −5,8% (2023)
Pokles exportu: −7,5% (2023)
Uzavřené pivovary: 36 v roce 2023, 31 v roce 2024
Celkový počet: 413 pivovarů (pokles z 430 v roce 2022)
Zdroj: Destatis, Eurostat, Inside Beer, 2025

Příležitosti pro České Pivovary

Obchodní Dohoda EU-Indie
Snížení cel na pivo z 110% na 50% otevírá českým pivovarům přístup na rychle rostoucí indický trh téměř 1,5 miliardy potenciálních spotřebitelů.

Nejvýznamnější hráč:

Budějovický Budvar – největší český exportér
Rekordní export 2024: 1,9 milionu hektolitrů (70% celkové produkce)
Meziroční růst exportu: +4%
Hlavní trhy: USA, Španělsko, Portugalsko, Francie (nově)

Strategická pozice: Česko zůstává jedním z nejvýznamnějších exportérů piva v EU a má silnou reputaci prémiového produktu – ideální kombinace pro vstup na indický prémiový segment.

Závěr: Dva Světy Evropského Pivovarství

Evropský pivovarský průmysl se v roce 2026 rozděluje do dvou výrazně odlišných směrů:

Rostoucí Segmenty

Nealkoholické pivo: +11,1% ročně
Nízkoprocentní "session" piva: Nový rychle rostoucí segment
Řemeslné pivovary: Stabilní růst, prognóza +10,7% CAGR do 2030
Prémiové produkty: Rostoucí poptávka po kvalitě

Úpadkové Segmenty

Tradiční hromadná výroba: Pokles −6,35% (Německo), −5,8% (Belgie)
Malé pivovary bez diferenciace: Masivní uzavírání (UK: −137 pivovarů ročně)
Export mimo EU: Dramatický propad až −20,6%
Klíčové faktory transformace:

  • Změna spotřebitelských preferencí směrem ke zdravému životnímu stylu
  • Konsolidace trhu – velcí hráči (AB InBev, Heineken, Carlsberg) posilují pozice
    Otevírání nových trhů – EU-Indie dohoda jako milník
  • Inovace produktů – nízkoprocentní a nealkoholické varianty jako růstové motory
  • Cenové tlaky – inflace, energie, mzdy decimují malé výrobce

Evropské pivovarství vstupuje do nové éry, kde budou úspěšné pouze firmy schopné adaptace na změněné preference spotřebitelů a využití nových tržních příležitostí.

Přihlaste se k odběru PIVODATA

Nenechte si ujít nejnovější články. Zaregistrujte se ještě dnes a získejte přístup ke knihovně článků jen pro členy.
jamie@example.com
Odebírat